Septembrikuine motivatsioonipuhang

September on käes ja uus kooliaasta ametlikult alanud. Isegi need, kes on koolijütsieast ammu väljas ja kelle igapäevagraafikus kooli alguse ega 1. septembriga seoses midagi ei muutu, tunnetavad tavaliselt, et midagi uut on algamas. Et nüüd on paras aeg teha elus korrektiive ning alustada nii-öelda puhtalt lehelt. Just nagu teine uusaasta.

Sama käib ka trennitegemise ja dieeditamise kohta. Olgu muidu kuidas on, aga septembris ja jaanuaris seavad kõik, kes ei ole juba eos alla andnud, oma sammud jõusaali või spordiklubi poole, et lunastada omale vähemalt kuuks ajaks liikmestaatus ning tõotada pühalikult „korralikuks” hakata. Mida iganes täpselt see korralikkus kellegi jaoks tähendab.

Võtmesõna on siin regulaarsus. Ajutisest motivatsioonist on tulemuste saavutamisel vähe kasu. Ei ole kuigi tulemuslik vihtuda septembris kuuel päeval nädalas viis tundi trenni teha, et seejärel jaanuarini loorberitele puhkama jääda ja siis end taas käsile võtta ning rannavormi ajama hakata.

Alustuseks tuleks valida enda jaoks mõistlik koormus. Kes ise oma keha piisavalt hästi ei tunneta, võiks professionaalilt sobiva treeningkava paikapanemiseks abi paluda. Keegi ei saa aga meie eest trenni teha ega toitumist jälgida, lõppkokkuvõttes lasub vastutus tervise eest meil igaühel endal.

Järgnevalt mõningad nipid ja nõuanded, kuidas säilitada motivatsiooni teha trenni ka oktoobris ja ehk koguni jaanuarini välja!

  • Sea endale eesmärke. Alusta lihtsamate ja lühemaajaliste eesmärkidega ning liigu edasi kaugemale ulatuvate eesmärkide ja suuremate väljakutsete poole. Sea endale realistlikud ja saavutatavad sihid. On kerge alla anda, kui oled endale liiga ambitsioonikad eesmärgid seadnud. Kui sa pole enam ammu trenni teinud, siis võid näiteks alustuseks seada endale lühiajalise eesmärgi teha viiel päeval nädalas 10-minutiline jalutuskäik. Järgmise sammuna võid sihiks võtta näiteks 30-minutilised jalutuskäigud. Kohanda oma eesmärgid oma võimetele ja võimalustele vastavalt. Kui saigi esialgu õhinal liiga suur tükk ampsatud, siis võta tuure veidi maha, kuid ole püsiv ja ära anna alla.
  • Tee trennitegemine enda jaoks lõbusaks. Leia mõni spordiala või tegevus, mida sa naudid, ja muuda aeg-ajalt oma trennirutiini. Proovi mõnda teist spordiala, kui sa ei naudi seda, millega praegu tegeled. Trenn ei pea sugugi igav ega ebameeldiv olema. Sul on endal ka lihtsam olla püsiv ja motiveeritud, kui sul on trenni tehes lõbus. Pea meeles, et kehale vajalikku füüsilist koormust võib saada nii jalutades, joostes, palli mängides (jalgpall, korvpall, võrkpall, sulgpall, tennis jne, variante on ohtralt) kui ka näiteks ratsutades, tantsides ja ujudes. Miks mitte võitluskunste harrastades või matkates. Tuleb vaid leida omale sobivaim ja meeldivaim ala.
  • Tee füüsilisest aktiivsusest osa oma päevarutiinist. Vabandus „Mul pole aega trenni teha!” tuleb ilmselt paljudele tuttav ette. Püüa paigutada trenn oma graafikusse nagu mistahes teine oluline tegevus. Lisaks saad oma päevaseid tegevusi nutikalt ära kasutada, kõndides trepist, selle asemel et liftiga sõita, tehes tööl olles lõunapausi ajal väikese jalutuskäigu ja võimelda telerit vaadates. Uuringud on näidanud, et pikaaegne istumine mõjub tervisele kahjulikult, isegi kui inimene saab vajalikul määral füüsilist koormust sellele lisaks. Kui pead päevas tundide kaupa ühe koha peal istuma, proovi regulaarselt pause teha. Mõnda asja saab teha ka seistes, näiteks süüa valmistada. Tänapäeval on isegi kontorites arvutitööd võimalik püstijalu teha.
  • Kutsu sõpru endaga liituma. Seltsis pole mitte ainult segasem, vaid ka lihtsam järje peal püsida. Kõigil vist on olnud olukordi, kus nad on mõelnud, et täna jääb küll trenn tegemata, aga pole tahtnud sõbrale või trennikaaslasele ära öelda. Vahel tekib paratamatult tunne, et täna kohe mitte ei viitsi trenni minna või trenni teha. Kui aga entusiastlik sõbranna kaasa kutsub, on hulga lihtsam motivatsiooni leida. Teinekord jälle vajab sõbranna kerget energiasüsti, siis saad sina teda motiveerida.
  • Premeeri ennast. Pärast iga treeningut võta paar minutit aega, et nautida seda head tunnet, mille trenn tekitab. Luba endal tehtud tööga saavutatud tulemustest rõõmu tunda. Selline mittemateriaalne tasu võib aidata motiveerida pikaajaliselt treeningutele pühenduda. Samuti võid endale materiaalseid kingitusi teha. Saavutades mõne püstitatud eesmärgi, võid endale näiteks uued jooksujalatsid lubada. Või selle kauaigatsetud kleidi, mis istub pärast mitmekuist jõusaalis rassimist nagu valatult.
  • Ole paindlik. Kui sul on tõepoolest elus kiired ajad ja sa oled juba niigi üleväsinud, võta trennist mõned päevad puhkust. Ole enda suhtes leebe ja tee paus, kui vajad seda. Oluline on aga pärast pausi uuesti järje peale saada.

Ma ei tea, kuidas teiega on, aga mina hakkan nüüd igatahes korralikuks!

Oma arvamust jagas Liis Pesur

Allikas: http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/fitness/art-20047624